LEPŠÍ DNEŠKY

 

Když jsem v noci přijela rozespalá po nekonečné cestě, jediné, čeho jsem si všimla, byla neuvěřitelná velikost Summit Bechtel Reserve, našeho domova pro příštích několik mnoho dní. Člověk obyčejně očekává velké a výrazné věci od Ameriky, zvlášť od podobných akcí. Ale reálné rozměry areálu Světového skautského jamboree, setkání 45 000 skautů z více než 150 zemí světa konajícího se letos na prostoru o rozloze 8 000 fotbalových hřišť v Západní Virginii, mi vyrazily dech. Holé pláně přiléhajících k národnímu parku New River Gorge se změnily v jedno z největších měst Západní Virginie pulzující životem, takřka z ničeho vyrostlo plně funkční město.

 

Ráno jsem se vyrazila osprchovat, abych čelila šokujícímu zjištění, že neteče teplá voda a ani téct vůbec nebude, což pro mě bylo velmi překvapivé vzhledem k vybavenosti jamboree po technické stránce a konání akce ve Spojených státech, kdy musí mít i mladistvé a dospělé ženy(u mužů tento systém funguje stejně) rozdělená sociální zařízení. Můj šok ještě prohloubila skutečnost, že kohoutek sprchy i umyvadla musíte permanentně držet, aby tekla voda. Toto opatření, patrně pro šetření spotřeby vody, dělá obtížný úkon i z umytí si rukou. Nakonec jsem tuto otužující terapii šokem úspěšně absolvovala a vydala se za určeným programem.

 

Procházela jsem nekonečným davem proudícím za některou z nepřeberného množství aktivit, co se zde nabízejí a zvou k návštěvě jako lákavé tabule motivující k návštěvě kurzů jógy, co potkáváte cestou do práce, hledajíce stan, jehož polohu jsem po dlouhé snaze o spolupráci s mapou areálu fungující na základě haprujícího internetového připojení nedokázala odhalit, když jsem potkala skupinku pořvávajících skautů s poselstvím “Vypadáš ztraceně podobně jako my, nehledáš náhodou Connected experience stan?” se stejným cílem, jako jsem měla já, každý z jiné země, co se mě ujali a hledali jsme společně.

 

Tu jsme se ocitli v družném rozhovoru kombinujícím v neuvěřitelným a možná až překvapivým vzájemným respektem výpovědi a pohledy lidí naprosto odlišných kultur a vyznání. V mnoha oblastech jsme se protínali, přece jen v tomto improvizovaném městě čelíme pospolu stejným problémům a prožíváme podobné radosti. Zmíněné sprchy nepřekvapivě udivily každého z nás, podobně jako závěsy místo dveří na toaletách nebo cedule zakazující vyprazdňování se velkou stranou ve sprchách, na níž je hlavně zarážející, že jí opravdu měl předem někdo připravenou a očekával toto chování. Naopak pozitivně nás dostalo, že na tak velké akci s tolika lidmi jsou schopni udržet na všech toaletách dostatek toaleťáku, což je zvlášť v porovnání s každou z našich škol, kde nic takového nepotkáte, jak je rok dlouhý, velmi obdivuhodné. Když už jsme byli u výhod v oblasti zdejších sociálních zařízení, museli jsme konstatovat, že jsme velmi ocenili, že se organizátoři snaží vyhovět a zaručit pohodlí všem a pro ty, co jsou na to zvyklí, postavili k některým běžným toaletám dřevěnou konstrukci, která hned transformovala běžnou mísu na turecký záchod.

 

Obecně jsme se shodli, že celá akce velmi vychází vstříc všem kulturním odlišnostem a zvláštnostem, není sebemenší problém každému zpříjemnit průběh společného soužití v Summit Bechtel Center co nejvíc to jde. Vzájemný respekt tradic a zvyklostí, který umožňuje každému se cítit co nejkomfortněji to je možné, je v tomto městě raritou v porovnání s běžnými multikulturními metropolemi. Ve svých úvahách jsme se s novými přáteli z Brazílie, Maurícia, Egypta a Islandu, neubránili srovnání Světového skautského jamboree s New Yorkem. Pominuli jsme vzájemnou podobnost náležící ke každému městu, jako například veřejnou hromadnou dopravu nebo jídelní zařízení, které bezpochyby jsou zastoupeny i zde, i v poněkud polnějších podmínkách. Zaměřili jsme se především na styčný bod v podobě mixu obrovského množství různých kultur, zastoupených v obou zmíněných městech, a přístup k nim. Zatímco ve slavném Velkém Jablku každý s příchodem do města pomyslně zahodí za hlavu svůj původ, a přestože ho stále zdůrazňuje a tváří se, že dbá na odlišnost od masy, se musí všeobecnému standardu zcela přizpůsobit, v Summitu je naopak veškerá odlišnost podporována a především respektována a všichni se snaží jí vyjít vstříc, aby zdejší pobyt učinili příjemný pro všechny, neupřednostnili nikoho jakožto a byli rovní v toleranci ke všem zvykům a odlišnostem, a tím učinili Summit pro všechny příjemnějším místem. A funguje to perfektně, troufnu si říct, že možná líp, než v New Yorku, který je pro svou otevřenost všem kulturám známý. Protože teprve tady se ukazuje, že oslavováním odlišných kultur, tím, že jim poskytneme prostor zazářit, nijak ta vlastní neztrácí svou hodnotu. Naopak tento přístup umožňuje každému zazářit, ať už je jeho původ jakýkoli.

 

S úsměvem na tváři jsme se zaradovali nad tímto poselstvím jamboree, můžeme být jednotní v odlišnosti a jejím respektu, může to se snahou všech zúčastněných stran fungovat a přinést nebývalé obohacení. I přes ledové sprchy a jinak úmorné vedro, dává jamboree pocítit pro mě dosud nezažitou atmosféru, na kterou budu dlouho vzpomínat a v srdíčku pevně doufám, že se mi ji podaří zažít jednoho dne v každodenním životě. Je to velká akce nejen svou rozlohou a počtem zúčastněných, ale i zprávou, kterou předává a všichni si ji poneseme v sobě.

 

Nakonec jsme nenašli jen stan, který jsme hledali, ale i určitý směr do života, jenž je hoden předávání dál.

Print This Post Print This Post