Den, kdy každá země připraví nějaký svůj signifikantní pokrm a přidá k tomu program, aby nalákala kolemjdoucí z ostatním zemí, právě nadešel. My jsme si pro ostatní připravili sladké broskvové knedlíčky se zakysanou smetanou, protože Američani  nevedou tvaroh a místo jakéhosi dle naší vedoucí správného krémového překvapení, co jsme koupili, z kterého se posléze vyklubal taveňák a ani přisladění mu nepomohlo být chutnou ingrediencí přiložitelnou ke knedlíkům, podsadu vybavenou hromadou různých předmětů pro ilustraci motta české výpravy “unbreakable”-nezlomného ducha českého skautingu, který i přes veškeré totalitní režimy a zákazy přetrval do dnešních dní.
Nejdůležitější a nejzajímavější na Culture day, což je oficiální název této akcičky, je však procházení instalací ostatních. Skotové v kiltech zvoucí na cosi ovčího jedním dechem se ještě omlouvající, že nemají skotskou whiskey, protože se na jamboree nemůže vyskytovat žádný alkohol, ale nejvíc by je to vystihlo, nebo Angolské skautky učící své tance v pestrobarevných šatech a sukních či Chilští skauti nazející zvláštně vyhlížející sladké kuličky, co vám zalepí pusu, ti všichni se snaží dohromady vytvořit co nejotevřenější a nejpřátelštější dojem a představit a přiblížit vlastní kulturu zbytku světa.


Po tomto multi kulturním zážitku se pokračovalo tzv. Unity show, což spočívalo v motivačních řečech o skautingu a jednotě v rozlišnosti, ale společných hodnotách spojených se show nazvanou Broadway sings Disney, což bylo vystoupení zpěváků z Broadwaye zpívajících písně z Disney filmů, jak už název napovídá. Hlavní problém Unity show tkvěl podle mě v tom, že už jednak byli všichni unavení, ale co hůř, reproduktory nebyly dost nahlas, takže zvlášť při proslovech či romantických tichých písních, toho nebylo moc slyšet a nikoho to nepodněcovalo tančit a zpívat, tím spíš, že většinu repertoáru nikdo neznal slova. Jediná opravdu vydařená píseň byla Let it go, podle mého názoru. Dokonce se nám všem během jejího průběhu rozsvítily Novusy, což je identifikační zařízení, které každý z nás musí neustále nosit při sobě a obsahuje o nás různé osobní a kontaktní údaje, čímž se stává ideálním prostředkem pro navázání kontaktu  někým cizím, jelikož je při pouhém stisknutí schopen transportovat zmíněné informace oběma směry. Vytvořilo to tak pole barevných světýlek v hledišti, což velmi přispělo atmosféře.

I když jsem vůči Unity show byla velmi skeptická, nakonec posílila dojem z obecně kulturně bohatého dne a symbolicky ho završila.
Anna Kvíčalová, Global ambassador České republiky
Print This Post Print This Post